2014 21-3A District Track Meet - 4/7/2014 to 4/10/2014
West Orange-Stark High School

Top Four Finishers Advance to the Area Meet at Splendora HS April 16.

 

Boys 100 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Fontenot, ToMarcus WOS 11.18 10.89 10

2 Cooley, Hunter Hardin-Jefferson HS 11.25 11.24 8

3 King, Kendrick Hamshire-Fannett HS 11.46 11.40 6

4 Broussard, Lakeith Hardin-Jefferson HS 11.60 11.41 4

5 Westbrook, Dylan OF 11.71 11.50 2

6 Bouillard, D'Wain WOS 11.68 11.60 1

7 Holmes, Sidney Silsbee High School 11.84 11.65

8 Morris, Maurice WOS 11.93 13.25


Boys 200 Meter Dash

1 James, Chris WOS 22.79 21.90 10

2 Shaw, Johnny WOS 23.95 22.98 8

3 Ireland, Dakota Buna HS 24.08 23.47 6

4 Westbrook, Dylan OF 24.23 23.59 4

5 Busby, Malcolm Bridge City HS 24.41 24.04 2

6 Richard, Jordan WOS 24.64 24.05 1

7 Thompson, Logan Hardin-Jefferson HS 24.55 24.26

8 Sparks, Landon OF 24.52 25.08


Boys 400 Meter Dash

1 Boudreaux, Jordan Bridge City HS 52.05 51.75 10

2 Kirkendall, Ryan Silsbee High School 52.93 52.41 8

3 Spencer, DreVondrick WOS 54.05 52.53 6

4 Permenter, Blake OF 53.53 53.02 4

5 Wiley, Carl OF 54.86 54.20 2

6 Morris, Patrick Bridge City HS 55.06 55.04 1

7 Sterling-Cole, Dillon WOS 55.24 55.36

-- Guillory, Ronald WOS 54.56 NT


Boys 800 Meter Run

1 Bundage, David WOS 2:07.49 1 10

2 Guerrero, Allen Hamshire-Fannett HS 2:11.05 1 8

3 Hogan, Austin WOS 2:11.63 2 6

4 Poole, Chet Buna HS 2:12.26 1 4

5 Doan, Edward Bridge City HS 2:13.68 2 2

6 Fontenot, Jordan Bridge City HS 2:15.91 2 1

7 Rakhat, Emal Bridge City HS 2:16.44 1


Boys 1600 Meter Run

1 Kelly, Joshua Buna HS 4:53.37 10

2 LeBleu, Brett Bridge City HS 4:59.88 8

3 Rainey, Matthew OF 5:02.29 6

4 Poole, Chet Buna HS 5:07.23 4

5 Hartman, Seth Bridge City HS 5:09.78 2

6 Carpenter, Aaron WOS 5:15.56 1

 

Boys 3200 Meter Run

1 LeBleu, Brett Bridge City HS 10:54.25 10

2 Kelly, Joshua Buna HS 10:58.97 8

3 Rainey, Matthew OF 11:15.63 6

4 Hartman, Seth Bridge City HS 11:24.30 4

5 Fontenot, Jordan Bridge City HS 11:39.23 2

6 Bushnell, Dalton Hamshire-Fannett HS 11:58.56 1

7 Chase, Jacob Buna HS 12:04.24

8 Carpenter, Aaron WOS 12:53.61

9 Breaux, Jeremie OF 13:10.79

-- Wilkerson, Keegen WOS NT


Boys 110 Meter Hurdles

1 Johnson, Will WOS 16.83 16.56 10

2 Wilbur, Conner Bridge City HS 17.98 16.67 8

3 McCall, Matt Hamshire-Fannett HS 17.43 17.23 6

4 Tilley, Talon Hardin-Jefferson HS 18.07 17.71 4

5 Sanders, Jonathan Buna HS 17.57 17.74 2

6 Priddy, Cole Hardin-Jefferson HS 17.75 17.95 1

7 Hodge, Malacci WOS 19.50 18.35

8 Winfree, Jesse OF 19.18 21.06


Boys 300 Meter Hurdles

1 Johnson, Will WOS 42.17 40.84 10

2 Wilbur, Conner Bridge City HS 43.68 41.23 8

3 Sanders, Jonathan Buna HS 44.48 43.36 6

4 Hodge, Malacci WOS 46.42 45.07 4

5 Tilley, Talon Hardin-Jefferson HS 46.04 45.08 2

6 Tiller, Kelly OF 47.29 45.99 1

7 McCall, Matt Hamshire-Fannett HS 46.68 46.10

8 Winfree, Jesse OF 47.16 1:23.14


Boys 4x100 Meter Relay

1 West Orange-Stark High School 'A' 42.54 20

1) Bouillard, D'Wain 2) James, Chris 3) Fontenot, ToMarcus 4) Shaw, Johnny

2 Hardin-Jefferson HS 'A' 44.05 16

1) Jones, Tanner 2) Broussard, Lakeith 3) Bledsoe, Bailey 4) Cooley, Hunter

3 Hamshire-Fannett HS 'A' 44.50 12

1) Babino, Micha 2) Hudspeth, Chandler 3) Williamson, Blake 4) King, Kendrick

4 Silsbee High School 'A' 44.51 8

1) Holmes, Sidney 2) Ruckett, Malcolm 3) Kirkendall, Ryan 4) Douglas, Deadrick

5 Bridge City HS 'A' 45.21 4

1) Boudreaux, Jordan 2) Slaughter, Blaine 3) Morris, Patrick 4) Busby, Malcolm

6 Buna HS 'A' 45.40 2

1) Lopez, McCrea 2) Poole, Triston 3) Ireland, Dakota 4) Graham, Samuel

7 Orangefield High School 'A' 45.41

1) Scogin, Brice 2) Westbrook, Dylan 3) Wiley, Carl 4) Sparks, Landon


Boys 4x200 Meter Relay

1 West Orange-Stark High School 'A' 1:29.47 20

1) Shaw, Johnny 2) James, Chris 3) Fontenot, ToMarcus 4) Thompson, Deionte'

2 Hamshire-Fannett HS 'A' 1:33.64 16

1) Hudspeth, Chandler 2) Babino, Micha 3) Williamson, Blake 4) King, Kendrick

3 Silsbee High School 'A' 1:35.07 12

1) Holmes, Sidney 2) Douglas, Deadrick 3) Ruckett, Malcolm 4) Reed, Patrick

4 Buna HS 'A' 1:35.18 8

1) Lopez, McCrea 2) Poole, Triston 3) Ireland, Dakota 4) Graham, Samuel

5 Bridge City HS 'A' 1:35.90 4

1) Slaughter, Blaine 2) Flannigan, Dylan 3) Busby, Malcolm 4) Poole, Colt

6 Orangefield High School 'A' 1:36.33 2

1) Wiley, Carmichael 2) Watkins, Matthew 3) Furlough, Chase 4) Scogin, Brice

-- Hardin-Jefferson HS 'A' DQ

1) Jones, Tanner 2) Broussard, Lakeith 3) Bledsoe, Bailey 4) Thompson, Logan


Boys 4x400 Meter Relay

1 West Orange-Stark High School 'A' 3:31.07 20

1) Thompson, Deionte' 2) Sterling-Cole, Dillon 3) Bundage, David 4) Spencer, DreVondrick

2 Bridge City HS 'A' 3:34.22 16

1) Wilbur, Conner 2) Rakhat, Emal 3) Morris, Patrick 4) Boudreaux, Jordan

3 Orangefield High School 'A' 3:37.19 12

1) Williams, Cameron 2) Permenter, Blake 3) Wiley, Carmichael 4) Wiley, Carl

4 Silsbee High School 'A' 3:40.19 8

1) Douglas, Deadrick 2) Reed, Patrick 3) Hardy, Tate 4) Kirkendall, Ryan

5 Buna HS 'A' 3:41.59 4

1) Poole, Triston 2) Sanders, Jonathan 3) Graham, Samuel 4) Whitehead, Brent

6 Hamshire-Fannett HS 'A' 3:43.21 2

1) Hudspeth, Chandler 2) Guerrero, Allen 3) Babino, Micha 4) Dubois, Tanner

7 Hardin-Jefferson HS 'A' 3:46.37

1) Jones, Tanner 2) Nwachuku, Tochi 3) Gieseke, Jared 4) Tilley, Talon

 

Boys High Jump

1 Thompson, Deionte' WOS 6-04.00 10

2 Wilbur, Conner Bridge City HS 6-00.00 8

3 Shaw, Jeremiah WOS 5-10.00 6

4 Kress, Caleb OF J5-08.00 4

5 Oliphant, Daniel Bridge City HS J5-08.00 2

6 McCall, Matt Hamshire-Fannett HS 5-06.00 1

 

Boys Pole Vault

1 Carruth, Ian Bridge City HS 12-00.00 10

2 Nguyen, Windsor Bridge City HS J11-00.00 8

3 Lababerra, Brandon Hamshire-Fannett HS J11-00.00 6

4 Jenkins, Tyler OF J10-06.00 4

5 Sanchez, Nathan Hamshire-Fannett HS J10-06.00 2

6 Tubbs, Bryce Hardin-Jefferson HS J10-00.00 1

7 Eppinette, Crispin Bridge City HS J10-00.00

8 Wright, Conner Hamshire-Fannett HS 9-06.00

-- Glaze, Brandon Hardin-Jefferson HS NH

Boys Long Jump

1 Shaw, Jeremiah WOS 22-00.25 22-00.25 10

2 Thompson, Deionte' WOS 21-07.75 21-07.75 8

3 Broussard, Lakeith Hardin-Jefferson HS 20-10.25 21-03.75 6

4 Busby, Malcolm Bridge City HS 20-05.00 20-05.25 4

5 King, Kendrick Hamshire-Fannett HS 20-03.00 20-03.00 2

6 Wiley, Carl OF 19-09.25 19-09.25 1

7 Shaw, Johnny WOS 18-09.75 18-11.75

8 Thompson, Logan Hardin-Jefferson HS 18-11.00 18-11.00


Boys Triple Jump

1 Busby, Malcolm Bridge City HS 43-06.75 43-06.75 10

2 Sterling-Cole, Dillon WOS 41-05.00 41-05.00 8

3 Shaw, Johnny WOS 40-07.00 40-07.00 6

4 Wiley, Carl OF 39-10.75 40-04.00 4

5 Guillory, Ronald WOS 39-06.75 39-06.75 2

6 King, Kendrick Hamshire-Fannett HS 39-05.00 39-05.00 1

7 Reed, Patrick Silsbee High School 38-11.00 38-11.00

8 Sparks, Landon OF 37-06.00 37-06.00


Boys Shot Put

1 Padgett, Blain Hardin-Jefferson HS 46-10.00 46-10.00 10

2 Hebert, Paul WOS 42-11.00 43-00.25 8

3 Crosson, Octavius WOS 43-00.00 43-00.00 6

4 Wilkins, Roe Hardin-Jefferson HS 41-10.50 42-03.00 4

5 Butler, Jean-Claude Hamshire-Fannett HS 39-04.00 40-09.00 2

6 Curruth, Zac OF 40-07.00 40-07.00 1

7 Hudson, Patrick Silsbee High School 40-06.00 40-06.00

8 Harrison, Jacob OF 39-09.00 39-09.00

 

Boys Discus Throw

1 Sonnier, Mason OF 26-11.75 132-01.50 10

2 Mackey, Kanon Silsbee High School 31-09.50 131-09.50 8

3 Lundvick, Greg Silsbee High School 26-01.75 126-01.75 6

4 Tamplin, Ty Buna HS 125-01 125-01 4

5 Orebo, Josh WOS 17-01.25 117-01.25 2

6 Weeks, Colton Bridge City HS 09-01.25 115-05.75 1

7 Hudson, Patrick Silsbee High School 15-06.75 115-04.75

8 Williams, Trace Buna HS 13-02.50 113-02.50


Male Team Scores

Place School Points

1 West Orange-Stark High School WOS 203

2 Bridge City HS BC 125

3 Hamshire-Fannett HS HF 65

4 Orangefield High School OF 63

5 Buna HS BUNA 58

6 Hardin-Jefferson HS HJ 56

7 Silsbee High School SILS 50

Girls 100 Meter Dash
================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================

Finals

1 Fowler, Chanissey Silsbee High School 12.50 12.20 10

2 McDonald, Betty WOS 13.11 12.57 8

3 Henry, Alexus Bridge City HS 13.13 12.97 6

4 Aldrich, Taylor Hardin-Jefferson HS 13.26 12.99 4

5 Coots, Ashley Hamshire-Fannett HS 13.64 13.07 2

6 Carey, Apploenia Silsbee High School 13.82 13.73 1

7 Young, Jaycie Buna HS 14.05 13.94

-- Padgett, Raegan Hardin-Jefferson HS 12.64 DQ


Girls 200 Meter Dash

1 Padgett, Raegan Hardin-Jefferson HS 25.33 24.92 10

2 Carmenar, Eranishia Silsbee High School 26.23 25.32 8

3 Teel, Aaliyah WOS 26.52 25.53 6

4 Henry, Alexus Bridge City HS 27.03 26.81 4

5 Fisher, Kendra Buna HS 27.85 27.49 2

6 Shefflette, Sarah Hamshire-Fannett HS 27.99 27.77 1

7 Simmons, Isis WOS 27.82 27.82

8 Hall, Hannah Bridge City HS 28.85 28.28


Girls 400 Meter Dash

1 Cole, Lashya WOS 1:02.15 1:01.04 10

2 Foster, Shelby Buna HS 1:01.98 1:02.30 8

3 Fezia, Mercedes WOS 1:05.06 1:02.88 6

4 DeLord, Becca Hamshire-Fannett HS 1:01.62 1:03.60 4

5 Colbert, Taylor WOS 1:03.87 1:03.87 2

6 Ousley, Jade OF 1:05.44 1:05.59 1

7 Overman, Breanna OF 1:05.09 1:06.72

8 Huff, Raylie Hardin-Jefferson HS 1:04.94 1:07.27


Girls 800 Meter Run

1 DeLord, Becca Hamshire-Fannett HS 2:26.14 1 10

2 Worthy, Morgan OF 2:27.83 1 8

3 Fezia, Mercedes WOS 2:32.00 1 6

4 Smith, Courtney Buna HS 2:34.55 1 4

5 Jaci, Anderson Hamshire-Fannett HS 2:42.21 3 2

6 Culpepper, Tiffani WOS 2:44.71 2 1

7 Ehrlich, Brooke OF 2:45.60 2


Girls 1600 Meter Run

1 Foster, Sarah Buna HS 5:43.89 10

2 Vizena, Bethany Hamshire-Fannett HS 5:50.27 8

3 Holt, Brittany Hardin-Jefferson HS 5:53.94 6

4 Vera, Anna Hamshire-Fannett HS 5:56.01 4

5 Koopman, Jessica Bridge City HS 5:59.88 2

6 Zoch, Katherine Hamshire-Fannett HS 6:02.67 1

7 Ehrlich, Brooke OF 6:09.22

8 Goldsmith, Brooklyn OF 6:09.23


Girls 3200 Meter Run

1 Vera, Anna Hamshire-Fannett HS 12:54.35 10

2 Vizena, Bethany Hamshire-Fannett HS 13:02.61 8

3 Holt, Brittany Hardin-Jefferson HS 13:03.05 6

4 Koopman, Jessica Bridge City HS 13:05.09 4

5 Foster, Sarah Buna HS 13:18.80 2

6 Zoch, Katherine Hamshire-Fannett HS 13:27.60 1

7 Goldsmith, Brooklyn OF 13:42.69

8 Potter, Katelyn Bridge City HS 14:11.25

9 Richard, Victoria Bridge City HS 14:41.86

 

Girls 100 Meter Hurdles

1 Blanchard, Katie Hamshire-Fannett HS 16.99 16.72 10

2 LaLonde, Brittany Hamshire-Fannett HS 17.35 16.93 8

3 Ehrlich, Brandy OF 17.42 17.11 6

4 Fergusan, Margan WOS 17.73 17.74 4

5 Thornton, Kati Bridge City HS 18.82 17.94 2

6 Rezza, Alyssa Bridge City HS 18.51 18.69 1

7 Padgett, Kathryne Hardin-Jefferson HS 18.86 19.05

8 Brooks, Mallorie Silsbee High School 18.28 20.63


Girls 300 Meter Hurdles

1 Ehrlich, Brandy OF 49.73 48.60 10

2 Blanchard, Katie Hamshire-Fannett HS 50.92 49.12 8

3 Jones, Camryn Hamshire-Fannett HS 51.34 49.62 6

4 Fergusan, Margan WOS 51.58 50.52 4

5 Thornton, Kati Bridge City HS 55.16 52.51 2

6 Harris, Kori Buna HS 55.24 53.69 1

7 Padgett, Kathryne Hardin-Jefferson HS 53.46 54.41

8 Crain, Sabryn OF 53.58 54.56


Girls 4x100 Meter Relay

1 West Orange-Stark High School 'A' 49.28 20

1) McDonald, Betty 2) Cole, Lashya 3) Janice, Chrislyn 4) Teel, Aaliyah

2 Hardin-Jefferson HS 'A' 49.29 16

1) Aldrich, Taylor 2) Broussard, Kesha 3) Holland, Katelyn 4) Padgett, Raegan

3 Silsbee High School 'A' 50.30 12

1) Smith, Kimberli 2) Carmenar, Eranishia 3) Lightfoot, Victoria 4) Fowler, Chanissey

4 Buna HS 'A' 51.55 8

1) Young, Jaycie 2) Castie, Laney 3) Elliot, Kamryn 4) Fisher, Kendra

5 Bridge City HS 'A' 51.95 4

1) Bonton, Tresha 2) Hall, Hannah 3) Smith, Kelsey 4) Henry, Alexus

6 Hamshire-Fannett HS 'A' 52.36 2
 1) Picou, Jacey 2) Coots, Ashley 3) Nevils, Jessica 4) Shefflette, Sarah

7 Orangefield High School 'A' 54.57
1) Ehrlich, Brandy 2) Matson, Skylar 3) Nelson, Kaylyn 4) Newell, Rebekah


Girls 4x200 Meter Relay

1 Hardin-Jefferson HS 'A' 1:47.56 20

1) Aldrich, Taylor 2) Holland, Katelyn 3) Huff, Raylie 4) Broussard, Kesha

2 West Orange-Stark High School 'A' 1:47.80 16

1) McDonald, Betty 2) Simmons, Isis 3) Janice, Chrislyn 4) Teel, Aaliyah

3 Silsbee High School 'A' 1:48.43 12

1) Smith, Kimberli 2) Carmenar, Eranishia 3) Lightfoot, Victoria 4) Fowler, Chanissey

4 Buna HS 'A' 1:48.76 8

1) Elliot, Kamryn 2) Castie, Laney 3) Fisher, Kendra 4) Callendar, Makenzie

5 Hamshire-Fannett HS 'A' 1:49.01 4

1) Picou, Jacey 2) Shefflette, Sarah 3) Nevils, Jessica 4) Coots, Ashley

6 Bridge City HS 'A' 1:54.69 2

1) Bonton, Tresha 2) Hall, Hannah 3) Smith, Kelsey 4) Walker, Jacey

-- Orangefield High School 'A' DQ

1) Nelson, Kaylyn 2) Matson, Skylar 3) Newell, Rebekah 4) Truncale, Sarah


Girls 4x400 Meter Relay

1 West Orange-Stark High School 'A' 4:13.56 20

1) Fezia, Mercedes 2) Colbert, Taylor 3) Janice, Chrislyn 4) Cole, Lashya

2 Hamshire-Fannett HS 'A' 4:15.84 16

1) Picou, Jacey 2) Nevils, Jessica 3) Jones, Camryn 4) DeLord, Becca

3 Buna HS 'A' 4:15.86 12

1) Foster, Shelby 2) Smith, Courtney 3) Elliot, Kamryn 4) Foster, Sarah

4 Orangefield High School 'A' 4:16.70 8

1) Overman, Breanna 2) Truncale, Sarah 3) Ousley, Jade 4) Worthy, Morgan

5 Bridge City HS 'A' 4:26.57 4

1) Bonton, Tresha 2) Walker, Jacey 3) Zoch, Kelly 4) Story, Hannah

6 Hardin-Jefferson HS 'A' 4:35.66 2

1) Huff, Taryn 2) Huff, Raylie 3) Holland, Katelyn 4) Holt, Brittany

7 Silsbee High School 'A' 4:48.08

1) Smith, Kimberli 2) Scott, Jade 3) Brooks, Mallorie 4) Butler, Destiny


Girls High Jump

1 Henry, Alexus Bridge City HS 5-08.00 10

2 Willamson, Meghan Hamshire-Fannett HS J5-00.00 8

3 Elliot, Kamryn Buna HS J5-00.00 6

4 Newell, Rebekah OF 4-10.00 4

5 Crain, Sabryn OF J4-10.00 1.50

5 Huff, Raylie Hardin-Jefferson HS J4-10.00 1.50

7 Little, Brittany Hamshire-Fannett HS 4-08.00

7 Lightfoot, Victoria Silsbee High School 4-08.00

9 Janice, Chrislyn WOS 4-06.00


Girls Pole Vault

1 Thornton, Kati Bridge City HS 11-00.00 10

2 Goldsmith, Brooklyn OF 8-06.00 8

3 McDuffie, Carley Bridge City HS J7-06.00 6

4 Lavergne, Jessi Buna HS J7-06.00 4

5 Ellerbee, Kirstie Bridge City HS J7-06.00 2

 

Girls Long Jump

1 Cole, Lashya WOS 17-09.50 17-09.50 10

2 Aldrich, Taylor Hardin-Jefferson HS 17-03.75 17-03.75 8

3 Fisher, Kendra Buna HS 16-06.00 16-06.00 6

4 Coots, Ashley Hamshire-Fannett HS 16-00.25 16-00.25 4

5 Nevils, Jessica Hamshire-Fannett HS 15-09.25 15-09.25 2

6 DeLord, Becca Hamshire-Fannett HS 15-05.75 15-05.75 1

7 Holland, Katelyn Hardin-Jefferson HS 15-03.25 15-03.25

8 Nelson, Kaylyn OF 15-00.50 15-00.50


Girls Triple Jump

1 Henry, Alexus Bridge City HS 36-06.75 36-06.75 10

2 Cole, Lashya WOS 33-10.50 34-03.50 8

3 Huff, Raylie Hardin-Jefferson HS 33-07.25 33-07.25 6

4 DeLord, Becca Hamshire-Fannett HS 32-08.00 33-06.75 4

5 Coots, Ashley Hamshire-Fannett HS 33-01.25 33-01.25 2

6 Nelson, Kaylyn OF 31-11.75 31-11.75 1

7 Willamson, Meghan Hamshire-Fannett HS 30-10.75 31-06.50

8 Worthy, Morgan OF 31-01.75 31-01.75


Girls Shot Put

1 Laird, Katie Bridge City HS 37-07.50 37-07.50 10

2 Garza, Pricilla OF 36-00.00 36-00.00 8

3 Martin, Camry Silsbee High School 35-01.00 35-01.00 6

4 McFarland, Kaitlin Hardin-Jefferson HS 34-07.50 34-07.50 4

5 Wanoreck, Hailey Hamshire-Fannett HS 33-07.00 33-07.00 2

6 Hudson, Patricia Silsbee High School 33-06.50 33-06.50 1

7 Thayer, Kaitlin Bridge City HS 32-04.25 32-04.25

8 Shields, Shalan Buna HS 31-11.25 31-11.25


Girls Discus Throw

1 Hudson, Patricia Silsbee High School 105-08 105-08 10

2 McFarland, Kaitlin Hardin-Jefferson HS 96-11.75 102-03.50 8

3 Shields, Shalan Buna HS 89-10.50 101-05.50 6

4 Sam, Laurie Hamshire-Fannett HS 79-10.50 99-05.50 4

5 Laird, Katie Bridge City HS 87-10 97-02.25 2

6 Wanoreck, Hailey Hamshire-Fannett HS 89-05 89-05 1

7 Mays, Alexis Bridge City HS 85-02 85-02

8 Jones, Madelyn Silsbee High School 83-03.50 83-03.50

 

Female Team Scores

Place School Points

1 Hamshire-Fannett HS HF 134

2 West Orange-Stark High School WOS 121

3 Hardin-Jefferson HS HJ 91 .50

4 Bridge City HS BC 81

5 Buna HS BUNA 77

6 Silsbee High School SILS 60

7 Orangefield High School OF 55.50