2012 Girls 21-3A Track and Field Results

Girls 100 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Fowler, Chanissey Silsbee 12.67 12.33 10

2 Broussard, Kesha Hardin Jefferson 12.72 12.59 8

3 Hammer, Krystal Bridge City 13.66 13.00 6

4 Coots, Ashley Hamshire Fannett 13.50 13.14 4

5 Haynes, Crystal West Orange-Stark 13.54 13.18 2

6 Aldrich, Taylor Hardin Jefferson 13.87 13.30 1

7 Allison, Jordan West Orange-Stark 13.81 13.34

8 Higginbotham, Rebecca Orangefield 13.67 13.74

Girls 200 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Johnson, Ashley Silsbee 26.42 25.77 10

2 Fontenot, Abreanna Hardin Jefferson 26.72 26.04 8

3 Cole, Lashya West Orange-Stark 27.15 26.89 6

4 Hammer, Krystal Bridge City 29.25 27.16 4

5 Mattox, Kamyramesha Silsbee 27.89 27.21 2

6 Carter, Kia West Orange-Stark 28.22 27.68 1

7 Truncale, Sarah Orangefield 28.42 27.77

8 Smith, Shanice West Orange-Stark 29.10 28.91

Girls 400 Meter Dash

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Kettler, Candyce Bridge City 1:04.61 1:03.54 10

2 Guilhas, Ciara Hamshire Fannett 1:03.84 1:04.33 8

3 Picou, Jacey Hamshire Fannett 1:05.70 1:04.49 6

4 Hooker, Haley Orangefield 1:05.39 1:05.47 4

5 Overman, Breanna Orangefield 1:07.12 1:06.33 2

6 Basye, Jolie Hamshire Fannett 1:07.04 1:07.22 1

7 Caswell, Lindsay Orangefield 1:08.08 1:07.52

8 Lightfoot, Victoria Silsbee 1:06.51 1:07.94

Orangefield Jr. High School Hy-Tek's MEET MANAGER 8:15 PM 4/12/2012 Page 3

Girls 800 Meter Run

===================================================================================

Name Year School Seed Finals H# Points

===================================================================================

1 Shockley, Meagan Bridge City 2:31.88 1 10

2 Worthy, Morgan Orangefield 2:34.17 1 8

3 Medina, Esperanza Hamshire Fannett 2:36.84 2 6

4 Ehrlich, Brooke Orangefield 2:42.35 1 4

5 Flore, Amina West Orange-Stark 2:45.54 1 2

6 O'Brien, Cassidie Bridge City 2:48.89 2 1

Girls 1600 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Fontenot, Bree Bridge City 5:38.36 10

2 Vizena, Bethany Hamshire Fannett 5:48.87 8

3 Shockley, Meagan Bridge City 5:51.44 6

4 Valencia, Arron Bridge City 5:59.62 4

5 Bailey, Maya Hamshire Fannett 6:05.43 2

6 Ehrlich, Brooke Orangefield 6:17.67 1

Girls 3200 Meter Run

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Fontenot, Bree Bridge City 12:06.25 10

2 Valencia, Arron Bridge City 12:56.57 8

3 Vizena, Bethany Hamshire Fannett 13:18.82 6

4 Saunders, Robbie Hardin Jefferson 14:15.19 4

5 Brooks, Courtney Hamshire Fannett 14:20.56 2

6 Adrio, Emilee Orangefield 15:35.06 1

7 Pulliam, Nikkiah Bridge City 16:36.11

-- Maxwell, Abigail Hardin Jefferson NT

-- Zoch, Katherine Hamshire Fannett NT

Girls 100 Meter Hurdles

============================================================================

Name Year School Seed Prelims H#

============================================================================

Finals

1 Meguess, Brandee Hamshire Fannett 17.18 16.94 10

2 Crawford, Kelci Hamshire Fannett 17.64 17.21 8

3 Hinkle, Kourtney Hamshire Fannett 18.58 17.28 6

4 Hodgkinson, Haley Bridge City 17.96 17.66 4

5 Bonton, Tre'sha Bridge City 18.49 17.87 2

6 Breaux, Chloe Orangefield 18.46 17.96 1

7 Fontenot, Madison Orangefield 19.32 19.31

-- Padgett, Kathryne Hardin Jefferson 19.12 DQ

Girls 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name Year School Prelims Finals Points

================================================================================

Finals

1 Hendrickson, Leslie Bridge City 51.60 50.65 10

2 Meguess, Brandee Hamshire Fannett 52.62 51.07 8

3 Padgett, Kathryne Hardin Jefferson 54.54 52.80 6

4 Crawford, Kelci Hamshire Fannett 54.26 53.09 4

5 Thornton, Kati Bridge City 55.66 53.93 2

6 LaLonde, Brittany Hamshire Fannett 59.32 54.36 1

7 Breaux, Chloe Orangefield 56.04 55.80

8 Fontenot, Madison Orangefield 1:00.41 59.03

Girls 4x100 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 West Orange-Stark 'A' 50.50 20

1) Janice, Chrisalyn 2) Cole, Lashya 3) Carter, Kia 4) Haynes, Crystal

2 Hardin Jefferson 'A' 50.75 16

1) Turner, Diamond 2) Fontenot, Abreanna  3) Jones, Jada 4) Broussard, Kesha

3 Bridge City 'A' 51.93 12

1) Carr, Hope 2) Creel, Payton 3) Monceaux, Lacy 4) Hammer, Krystal

4 Hamshire Fannett 'A' 52.06 8

1) Picou, Jacey 2) Guilhas, Ciara 3) Hulet, Hannah 4) Coots, Ashley

5 Orangefield 'A' 53.11 4

1) Ashworth, Brittney 2) Frazier, Kortnie3) Caswell, Lindsay 4) Higginbotham, Rebecca

-- Silsbee 'A' DQ

1) Mattox, Kamyramesha 2) Fowler, Chanissey 3) Bray, E'Lexis 4) Johnson, Ashley

Girls 4x200 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Silsbee 'A' 1:48.86 20

1) Mattox, Kamyramesha 2) Fowler, Chanissey 3) Bray, E'Lexis 4) Johnson, Ashley

2 West Orange-Stark 'A' 1:51.07 16

1) Janice, Chrisalyn 2) Smith, Shanice 3) Roberts, Daijah 4) Haynes, Crystal

3 Hardin Jefferson 'A' 1:51.10 12

1) Aldrich, Taylor 2) Fontenot, Abreanna 3) Jones, Jada 4) Means, Corlee

4 Orangefield 'A' 1:56.05 8

1) Hooker, Haley 2) Frazier, Kortnie 3) Caswell, Lindsay 4) Truncale, Sarah

5 Bridge City 'A' 1:58.47 4

1) Carr, Hope 2) Tinkle, BreAnna 3) Potter, Katelyn 4) Walker, Jacy

6 Hamshire Fannett 'A' 1:59.75 2

1) Hulet, Hannah 2) Cossey, Caitlin  3) Semien, Angelica 4) Fondren, Damara

Girls 4x400 Meter Relay

================================================================================

School Seed Finals Points

================================================================================

1 Hamshire Fannett 'A' 4:19.44 20

1) Picou, Jacey 2) Meguess, Brandee 3) Coots, Ashley 4) Guilhas, Ciara

2 Orangefield 'A' 4:22.28 16

1) Hooker, Haley 2) Higginbotham, Rebecca 3) Overman, Breanna 4) Luong, Vivian

3 Bridge City 'A' 4:23.36 12

1) Hendrickson, Leslie 2) Glover, Jessie 3) Kettler, Candyce 4) Fontenot, Bree

4 West Orange-Stark 'A' 4:26.52 8

1) Janice, Chrisalyn 2) Carter, Kia 3) Cole, Lashya 4) Ragsdale, Sarah

5 Silsbee 'A' 4:41.16 4

1) Bray, E'Lexis 2) Bonner, Keadra 3) Lightfoot, Victoria 4) White, Quintessa

6 Hardin Jefferson 'A' 4:48.81 2

1) Thomas, Taylor 2) Blanchard, Hunter 3) Aldrich, Taylor 4) Means, Corlee

Girls High Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Johnson, Ashley Silsbee 5-06.00 10

2 Henry, Alexus Bridge City 5-00.00 8

3 Mattox, Kamyramesha Silsbee 4-10.00 6

4 Kettler, Candyce Bridge City J4-06.00 2.33

4 Williamson, Meghan Hamshire Fannett J4-06.00 2.33

4 Henson, Kaitlynn Orangefield J4-06.00 2.33

7 McFarland, Kaitlin Hardin Jefferson J4-06.00

7 Jones, Jada Hardin Jefferson J4-06.00

-- Ashworth, Brittney Orangefield NH

-- Lloyd, Anna Hardin Jefferson NH

Girls Pole Vault

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 McManus, Jennifer Orangefield J9-06.00 10

2 Thornton, Kati Bridge City J9-06.00 8

3 Padgett, Kathryne Hardin Jefferson 7-00.00 6

4 Aldrich, Taylor Hardin Jefferson 6-06.00 4

5 Merchant, Victoria Hamshire Fannett J6-06.00 1.50

5 McDuffie, Carly Bridge City J6-06.00 1.50

Girls Long Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Johnson, Ashley Silsbee 16-11.50 10

2 Cole, Lashya West Orange-Stark 16-04.50 8

3 Guilhas, Ciara Hamshire Fannett 15-11.75 6

4 Broussard, Kesha Hardin Jefferson 15-10.25 4

5 Carr, Hope Bridge City 15-08.25 2

6 Fontenot, Abreanna Hardin Jefferson 15-03.75 1

7 McManus, Jennifer Orangefield 15-03.00

8 Coots, Ashley Hamshire Fannett 14-09.50

9 Truncale, Sarah Orangefield 14-08.00

10 Meguess, Brandee Hamshire Fannett 14-03.75

11 Bray, E'Lexis Silsbee 14-02.50

12 Roy, Kara Bridge City 13-05.75

13 Hammer, Krystal Bridge City 13-05.00

14 Jones, Jada Hardin Jefferson 12-11.25

15 Smith, Shanice West Orange-Stark 12-10.75

Girls Triple Jump

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Cole, Lashya West Orange-Stark 36-01.50 10

2 Truncale, Sarah Orangefield 34-00.50 8

3 Guilhas, Ciara Hamshire Fannett 32-08.00 6

4 Glover, Jessie Bridge City 32-02.25 4

5 Turner, Diamond Hardin Jefferson 31-05.25 2

6 Henry, Alexus Bridge City 31-03.00 1

7 Stephens, Lindsey Hamshire Fannett 30-06.50

8 Blanchard, Hunter Hardin Jefferson 30-04.50

9 Frazier, Kortnie Orangefield 29-10.75

10 Carr, Hope Bridge City 29-07.00

11 Carney, Madison Hardin Jefferson 28-04.00

12 Merchant, Victoria Hamshire Fannett 27-00.00

Girls Shot Put

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Kelly, Ashleigh West Orange-Stark 37-01.25 10

2 Morrissey, Anhshawnique Silsbee 36-08.50 8

3 Martin, Camry Silsbee 33-00.25 6

4 Stephens, Lindsey Hamshire Fannett 31-03.75 4

5 Wanoreck, Hailey Hamshire Fannett 30-03.75 2

6 Coffin, Hollie Hamshire Fannett 29-06.50 1

7 Garza, Priscilla Orangefield 28-08.50

8 Bishop, Marisa Orangefield 27-01.25

9 Thomas, Taylor Hardin Jefferson 26-01.00

10 Pollard, Darylyn Hardin Jefferson 25-05.75

11 McQuerry, Summer Bridge City 24-08.75

12 Adams, Ashunti Silsbee 23-01.25

13 Sneed, Eur'Asia West Orange-Stark 22-06.50

14 Roby, Allie Hardin Jefferson 21-07.50

15 Mays, Alexis Bridge City 21-03.75

Girls Discus Throw

================================================================================

Name Year School Seed Finals Points

================================================================================

1 Morrissey, Anhshawnique Silsbee 114-01 10

2 Bishop, Marisa Orangefield 94-11 8

3 Crooks, Samantha Bridge City 89-06 6

4 Mays, Alexis Bridge City 82-03 4

5 Ellison, Ashlyn Bridge City 81-01 2

6 Wendling, Kimberly Hamshire Fannett 81-00 1

7 Martin, Camry Silsbee 79-10

8 Stephens, Lindsey Hamshire Fannett 75-08

9 Thomas, Taylor Hardin Jefferson 73-08

10 Wanoreck, Hailey Hamshire Fannett 73-01

11 McFarland, Kaitlin Hardin Jefferson 71-08

12 Kelly, Ashleigh West Orange-Stark 71-07

13 Sherwood, Allie Orangefield 66-06

14 Hudson, Shalayna Silsbee 66-01

15 Roby, Allie Hardin Jefferson 63-05

16 Garza, Priscilla Orangefield 61-00

-- Sneed, Eur'Asia West Orange-Stark ND