OISD Website

School Board
Stephen Patterson, Supt.
Jack Smith
Bo Henley
Wanda Woods
Donavan Weldon
Jesse Fremont
Brad Frye
Ronnie Risinger
 

2015

ORANGEFIELD BOBCATS

Varsity Baseball Schedule

 

Date                        Day                         Opponent                                               Site                          Time

Feb. 10                    Tues.                       Beaumont Ozen (Scrimmage)                 Beaumont                5:30

Feb. 13                    Fri.                          Vidor (Scrimmage)                                 Vidor                       6:00

Feb. 16                    Mon.                       Kountze (Scrimmage)                             Kountze                   6:00

Feb. 20                    Fri.                          Kirbyville (Scrimmage)                           Orangefield             6:00

Season

Feb. 24                    Tues.                       Beaumont Ozen                                       Orangefield             6:00 

Feb. 26,27,28,         Thur,Fri,Sat.            Shepherd                                                 Shepherd                 TBA                       

Mar. 3                     Tues.                       Beaumont Central                                    Beaumont                6:00

Mar. 5,6,7               Thur,Fri,Sat.            Orangefield Tournament                         Orangefield             TBA       

Mar. 10                   Tues.                       Open      

Mar. 12,13,14         Thur,Fri,Sat.            East Chambers Tournament                    Winnie                     TBA

Mar. 17                   Tues.                       Silsbee *                                                  Silsbee                     7:00        

Mar. 20                   Fri.                          Hardin-Jefferson *                                  Orangefield             7:00

Mar. 24                   Tues.                       W.O.S. *                                                 West Orange           7:00

Mar. 27                   Fri.                          BYE                                                       

Mar. 31                   Tues.                       Hamshire-Fannett*                                  Orangefield             7:00

Apr. 2                      Thur.                       Bridge City*                                            Orangefield             7:00
Apr. 7                      Tues.                       LCM *                                                    Little Cypress          7:00
Apr. 10                    Fri.                          Silsbee                                                     Orangefield             7:00

Apr. 14                    Tues.                       Hardin-Jefferson *                                  Sour Lake                4:00

Apr. 17                    Fri.                          W.O.S. *                                                 Orangefield             7:00

Apr. 21                    Tues.                       BYE                                                       

Apr. 24                    Fri.                          Hamshire-Fannett*                                  Fannett                    7:00                        

Apr. 28                    Tues.                       Bridge City *                                           Bridge CIty             7:00

May. 1                     Fri.                          LCM*                                                     Orangefield             7:00

Head Coach:  Todd Trawhon

Assistant Coaches:  Dennis Vansa, Jared Gary, Bret Hillin

Athletic Director:  Josh Smalley