OISD Website

School Board
Stephen Patterson, Supt.
Jack Smith
Bo Henley
Wanda Woods
Donavan Weldon
Jesse Fremont
Brad Frye
Ronnie Risinger
 

 

 


Orangefield Bobcats
2014-2015
Boys Basketball Schedule
 
 
Date                            Opponent                               Teams             Time               Place
Fri. Nov.21                 Tarkington                             V                     6:00 pm          Away 
Nov.20-22                   Bridge City Tournament      9th & JV          TBA                Away 
Mon. Nov. 24             Buna                                       9th, JV, V        12:00 pm        Home
Tue. Nov. 25              Vidor                                      9th, JV, V        12:00 pm        Away
Tue. Dec. 2                 Port Neches-Groves              9th, JV, V        4:30 pm          Home
Dec.4-6                       Evadale Tournament            V                     TBA                Away
Tue. Dec. 9                 Evadale                                  JV, V              5:00 pm          Home
Dec. 11-13                  Vidor 9/JV Tournament       9th, JV             TBA                Away
Tue. Dec. 16               Harmony Science Academy V                     6:00 pm          Away
Fri. Dec. 19                Big Sandy                              9th, JV, V        4:00 pm          Away
Dec .27, 29, 30            Bayou Christmas Classic      V                     TBA                Home
Fri. Jan. 2                   *Silsbee                                   9th, JV, V        5:00 pm          Away 
Tue. Jan. 6                  *Hardin-Jefferson                9th, JV, V        5:00 pm          Home
 Fri. Jan. 9                  *West Orange-Stark             9th, JV, V        5:00 pm          Away 
Tue. Jan. 13               Bye                                         
Fri. Jan. 16                 *Hamshire-Fannett               9th, JV, V        5:00 pm          Home
Tue. Jan. 20               *Bridge City                          9th, JV, V        5:00 pm          Home
Fri. Jan. 23            *Little Cypress-Mauriceville     9th, JV, V        5:00 pm          Away
Tue. Jan. 27               *Silsbee                                   9th, JV, V        5:00 pm          Home
Fri. Jan. 30                 *Hardin-Jefferson                 9th, JV, V        5:00 pm          Away
Tue. Feb. 3                 *West Orange-Stark             9th, JV, V        5:00 pm          Home 
Fri. Feb. 6                  Bye                                         
Tue. Feb. 10               *Hamshire-Fannett               9th, JV, V        5:00 pm          Away
Fri. Feb. 13                *Bridge City                          9th, JV, V        5:00 pm          Away
Tue. Feb. 17          *Little Cypress-Mauriceville     9th, JV, V        5:00 pm          Home 
*   Denotes District Games
                                               
 
 
Head Coach- Rea Wrinkle
            Assistant Coaches- Brandon Prouse
Ray Montagne
Athletic Director- Josh Smalley

 

2014-15 Lady Bobcat Basketball

November                                                                                                                                          

 4       Tuesday       Jasper Scrimmage                        Jasper                    9, JV, V     4:30p    

11     Tuesday       Monsignor Kelly Catholic HS          Beaumont                  JV, V     5:00p

13     Thursday      HF Tournament                             HF                           9, JV       TBA

14     Friday            HF Tournament                           HF                           9, JV       TBA

15     Saturday       HF Tournament                            HF                           9, JV       TBA

18     Tuesday        Beaumont Westbrook                   HOME                     9, JV, V   4:00p

20     Thursday      Nederland Tournament                   Nederland              9, JV, V     TBA

21     Friday           Nederland Tournament                  Nederland              9, JV, V     TBA

22     Saturday       Nederland Tournament                  Nederland              9, JV, V     TBA

December

2       Tuesday        Vidor                                           HOME                     9, JV, V    4:30p

5       Friday            Monsignor Kelly Catholic HS        HOME                         JV, V    5:30p

9       Tuesday        Port Neches-Groves                     Port Neches          9, JV, V       4:30p

11     Thursday      Silsbee Tournament                      Silsbee                             V     TBA

12     Friday           Silsbee Tournament                     Silsbee                              V    TBA

13     Saturday       Silsbee Tournament                     Silsbee                           . V      TBA

16     Tuesday     * Bridge City                                  HOME                     9, JV, V      4:30p

19     Friday         * Little Cypress-Mauriceville            Lttle Cypress        9, JV, V        4:30p

29     Monday        Kirbyville Tournament                       Kirbyville                         V        TBA

30     Tuesday        Kirbyville Tournament                  Kirbyville                         V        TBA

DISTRICT

January

2       Friday         *  Silsbee                                    HOME                     9, JV, V      4:30p

6       Tuesday     * Hardin-Jefferson                          Sour Lake              9, JV, V        4:30p

9       Friday         *  West Orange-Stark                   HOME                     9, JV, V      4:30p

13     Tuesday        BYE

16     Friday         *  Hamshire-Fannett                     Fannett                  9, JV, V        4:30p

20     Tuesday     *  Bridge City                                Bridge City             9, JV, V        4:30p

23     Friday        * Little Cypress-Mauriceville            HOME                     9, JV, V      4:30p

27     Tuesday      * Silsbee                                      Silsbee                   9, JV, V       4:30p

30     Friday        * Hardin-Jefferson                           HOME                     9, JV, V      4:30p

February

3       Tuesday     * West Orange-Stark                     West Orange        9, JV, V          4:30p

6       Friday         BYE

10     Tuesday   **  Hamshire-Fannett                       HOME                     9, JV, V       4:30p

                                      *Denotes District Games                        **Denotes Senior Night

 


 

Head Coach:              Brian Ousley                         Principal:                Dr. Ben Petty

Assistant Coaches:  Kayla Gallardo & Allie Beach    Superintendent:   Dr. Stephen Patterson          

Athletic Trainer:      Blake Bledsoe                           Athletic Director:    Josh Smalley

Di
strict 24-AAAA

 

 

 

 

 
 
"All information on this web site is copyrighted  by KOGT.com and may not be used in any way except with written permission of KOGT."
Thanks for tuning us in....You are #