Lamar State College-Orange Salute Fall 2013 Graduates

Lamar State College-Orange conferred more than 225 degrees, certificates and institutional awards at the Fall 2013 Commencement ceremony on December 13th at the Lutcher Theater.

Seven graduates of Lamar State College-Orange graduated with the designation of summa cum laude, with "highest honors." Summa cum laude designation includes those students with grade point averages of 3.8 to 4.0. They were Henry John Thibodeaux, Beaumont; Brandon Charles Roy, Bridge City; April Annette Hill, Orange; Meredith Lena Guzman, Orange; Kimberly Ann Kelley, Orange; Brenda Lee DeBarge, Sulphur, LA.; and Kevin Paul Richard Sr., Orange.

Magna cum laude, or "high honors" designation, is awarded to graduates who earn GPAs of 3.65 to 3.79.
The five students receiving this recognition were Paige Nicole McDonald, DeQuincy, LA.; Gabrielle Paige Johnson, Orange; Blenda Dietrich, Buna; Holly Nicole Sikes, Silsbee; and Marcus Antoine LaLonde II, Orange.
Thirteen students graduated cum laude, or with "honors" designation, with GPAs of 3.50 to 3.64. They included Tina Marie Wise, Kountze; Jacqueline Marie Johnson, Sulphur, LA; Aubry Lenee Free, Buna; Shante Nicole Villery, Lake Charles, La.; Christopher Dean Gantt, Orange; Steven F Austin Alford, Orange; Dawn Renee Harvey, Orange; Jillian Elise Edgar, Deweyville; Cassie Nicole Thompson, Orange; Ryan James Mestepey, Orange; Paul Vincent Broussard, Orange; Cody Drew Babineaux, Orange; and Erica Catrice Dumes, Beaumont.
 

Graduates are listed below according to hometown and degree earned.

Associate of Arts Degree:

Bridge City: Megan Elizabeth Croaker, Bonnie Beth Tibbs Thierheimer, Scherrie Elaine Wiebe, teaching 1.

Deweyville: Deonda Ann Moore, teaching 1.

Orange: Cassey Kelline Brown, Karen Zenaida Ruiz, Bayleigh Lyn Shelton, Teaching 1; Ryanne Elizabeth Poole, Jarrod Raymond Roberts, Joshua Stephen Shores, teaching 2.

Sour Lake: Kelsie Nicole Liebel, Teaching 2.

Vidor: Alicia Lyn Adams Nunez, teaching 1; Tracy Lynn Cole Cloide, teaching 2.

 

Associate of Science Degree:

Beaumont: Erica Catrice Dumes, Henry John Thibodeaux, Jr., liberal arts.

Bridge City: Timothy Aaron Duhon II, business; Matthew Ray Wappler, criminal justice; Stormy Nichole Dupuis liberal arts.

Merryville, LA: Kristin Rene' Watt Suchanek, business.

New Braunfels: Stephen Kirk Nusom, liberal arts.

Orange: Tommie Lyn James Daniel, Constance Renee' Forward, Ashley Angelnique Guillory, Meredith Lena Guzman ,Nikki E. Henricks, Matthew Hays Talbot, liberal arts; Gabrielle Paige Johnson, natural science; Winters Marie Cole, sociology.

Pollok: Holly O. Bryan, liberal arts and sociology.

Sulphur, LA: Victoria Blaire Stetz, criminal justice.

Vidor: Skylar Kaitlyn Hansen Runnels, criminal justice.

Vinton, LA: Devin Storm LeBleu, Megan Dianne LeJeune, criminal justice.

Winnie: Brandon Perez, business and liberal arts.

 

Associate of Applied Science Degree:

Bridge City: Brandon Charles Roy, industrial technology; Amanda Lenee' Melancon, medical office professional; Jonathan Hudspeth, process operating technology.

DeQuincy, LA: Jessyca Rhea Steward, process operating technology.

Orange: Dawn Renee Harvey, April Dawn Bailey LaCombe, Christian Noel McLain, business management; Joshua Kyle Lincecum, Kane Don Windham, industrial technology; Marcus Antoine Lalonde II, information technology support specialist; Cassidy Michelle Bordeman, Christina Bozeman, Megan Ryan Hudson, Kimberly Ann Kelley, medical office professional; Steven F. Austin Alford, Cody D. Babineaux, Marcus Evan Bourque, Paul Vincent Broussard, Adam Woodrow Caillavet, Heston James Cheshire, Misty Michelle Wickham Cormier, Christopher Dean Gantt, Kenard Demont Huff, Dylan Frank McGuire, Chase Alan Parker, Kevin Paul Richard, Sr., Corey Kent Sarver, Amanda Nickole Simon, process operating technology.

Orangefield: Adam Grant Mott, process operating technology.

Port Neches: Cassidy Michelle Bordeman, medical office professional.

Vidor: Johnny Mac McCollum, business management.

Vinton: Traci Marie Barbee, medical office professional.

 

Certificate of Completion:

Beaumont: Shana Ren'e Jenkins Afulezi, La'Wishia Joy Edwards, Erinn Elizabeth Fitzgerald Goldbeck, Terri Holland, Breojia J. Keil, Tierra Rochelle Walker, Victor L. Wells, vocational nursing

Bridge City: Matthew Ray Wappler, criminal justice and criminal justice corrections; Amanda Lenee' Melancon, medical administrative assistant and medical office assistant; Jonathan Hudspeth, Brandon Charles Roy, process technology; Kelly Colleen Decuir, vocational nursing;

Buna: Blenda Dietrich, Aubrey L. Free, dental assisting; Kailey Ann McQuary, Ashley Nicole Rambo, vocational nursing.

Call: April LaCole Davis, pharmacy technology.

DeQuincy, LA: Jessyca Rhea Steward, process technology; Paige Nicole McDonald, vocational nursing.

DeRidder, LA: Rebecca Lynn Iles, vocational nursing.

Deweyville: Jullian Elise Slone Edgar, vocational nursing.

Groves: Amy Christine Hale, David Michael St. Clair, Shelly Kay Glorioso Welch, vocational nursing.

Kirbyville: Fidencio A. Rodreguez, dental assisting; KeDesha Lesha Diggles, pharmacy technology.

Kountze: Lillian Shalea Matthews, pharmacy technology; Tina Marie LeJeune Wise, vocational nursing.

Lake Charles, LA: Charmonique Shanez Mazyck Chretien, Karen D. Goodley, Alyson Michelle Holmes, Shannitra George Lewis, Jaquana Equestrain Smith, Shante' Nichole Villery, Phyllis Deletta Williams, vocational nursing.

Lumberton: Ruth Allison Mabry, Albert Elias Saldana, Jr., vocational nursing.

Moss Bluff, LA: Angela Elizabeth Ashworth Doxey, vocational nursing.

Nederland: Kammie Breann McWilliams, Kristin Faith Stark, vocational nursing.

Orange: Sara Hagan Frederick, Dawn Renee Harvey, Alissa NiGail Johnson, Christian Noel McLain, business management accounting; April Dawn Bailey LaCombe business management accounting and entrepreneurship; Amber Leigh Strong Hebert, dental assisting; Dawn Renee Harvey, Megan Ryan Hudson, Christian Noel McLain, entrepreneurship; Matthew Evan Roe, general studies; Marcus Antoine Lalonde II, information technology support assistant-networking specialist and software development, Arthur Ray Wilkerson, information technology support assistant-networking specialist; Ryan James Mestepey, John Vinh-Quang Tran, instrumentation; Cassidy Michelle Bordeman, Christina Bozeman, Megan Ryan Hudson, Kimberly Ann Kelley, medical administrative assistant and medical office assistant; Maranda Nichole Key Glassey, medical office assistant; Steven F. Austin Alford, Cody D. Babineaux, Paul Vincent Broussard, Misty Michelle Wickham Cormier, Christopher Dean Gantt, Kenard Demont Huff, Dylan Frank McGuire, Anthony Sean Quinn, Kevin Paul Richard, Sr., Corey Kent Sarver, process technology; Vajanzo Keith Allen, safety, health and environment; Allyssa Marie Allensworth, Khrysti LaShea Apacanis, Karen Michelle Asevedo, Shawna Ann Burmaster, John M. Davis, April Annette Smith Hill, Tara Ann Hughes, Kianna Alise Edwards McKinley, Morgan Danae Taylor, Cassie Nicole Thompson, Johnny Ray Toney III, Glenda Burlene Yeager, vocational nursing.

Orangefield: Adam Grant Mott, process technology.

Port Arthur: Sonya Nichole Banks Dixon, Michelle Denise Lee, Renell Mayon, Sparkle Monique Porter-Scypion, Kimberly Brooke St. Julien, vocational nursing.

Port Neches: Bruno Mancilla, criminal justice; Cassidy Michelle Bordeman, medical administrative assistant and medical office assistant.

Richmond: Danielle Nicole Turner, vocational nursing.

Sabine Pass: Rachael Rebekah Olson, vocational nursing.

Silsbee: Holly Nicole Sikes, dental assisting; Kandace Joelle Buckner Pavlowich, April Lynnette Roach, Megean Allison Ryder, vocational nursing.

Singer: Jacqualyn Jenee' Franks, vocational nursing.

Sulphur, LA: Victoria Blaire Stetz, criminal justice and criminal justice corrections; Patricia Ann Cotton Baronet, Brenda Lee DeBarge, Jacqueline Marie Jones Johnson, Lacee Michele Qualls, vocational nursing.

Vidor: Skylar Kaitlyn Hansen Runnels, criminal justice corrections; Rebecca Nicole Carter, Sarah Elizabeth McKenney, dental assisting; Sarah Gelea Bivens, Shanna Breann Dodson Jordan, Stacey Joe Stanley, vocational nursing.

Vinton: Megan Dianne LeJeune, criminal justice and criminal justice corrections, Devin Storm LeBleu, criminal justice corrections; Traci Marie Barbee, medical administrative assistant and medical office assistant; Brittany Nichole Breaux, vocational nursing.

Westlake, LA: Rochelle Delinda Mayo, vocational nursing.

 

Institutional Award:

Bridge City: Amanda Lenee' Melancon, Carolina Peņa, customer service; Nathan Lane Fowler, EMT-basic; Amanda Lenee' Melancon, medical office receptionist.

Groves: Zachary Douglas Watts, EMT-basic.

Orange: Vera C. Ashworth, Christina Bozeman, Franchesca M. Cole, Rachel Annette Roberts Dartez, Sara Hagan Frederick, Dawn Renee Harvey, Megan Ryan Hudson, April Dawn Bailey LaCombe, Christian Noel McLain, customer service; Steven F. Austin Alford, Leon Charles George, Spencer Chandler Martin, Larry Joseph Pelaez, EMT-basic; Danielle Brooke Drouillard Battise, Christina Bozeman, Tiffany Annette Craft, Maranda Nichole Key Glassey, Pamela Kay Hardin, Megan Ryan Hudson, Sharissa LaShawn Richard, medical office receptionist.

Port Arthur: Robneisha Jonae Armstrong, EMT-basic; Sharde' Diannah Buchanan, medical office receptionist.

Sulphur, LA: Victoria Blaire Stetz, forensic science.

Vidor: Lauren Michelle Bond Gartshore, medical office receptionist.

Vinton, LA: Traci Marie Barbee, customer service; Megan Dianne LeJeune, forensic science; Traci Marie Barbee, medical office receptionist.